Попередні статті

Четверг 15-Янв


Воскресенье 28-Дек


Пятница 26-Дек


Воскресенье 30-Ноя


Среда 26-Ноя


Понедельник 24-Ноя


Среда 01-Окт


Пятница 19-Сен


Вторник 16-Сен


Пятница 29-Авг


Понедельник 25-Авг


Воскресенье 24-Авг

До знаменитим кримським пляжам і санаторіям придивляються російські приватні та державні компанії. РБК з'ясував, хто зараз володіє цими об'єктами, - виявилося, там і до приєднання Криму було чимало росіян.

Зрозуміти, що кому належить у Криму, непросто: у березні Україна відключила півострів від єдиного реєстру нерухомості. Але деякі дані є у Мінтуризму республіки: коли на початку цього року воно становило каталог готелів і санаторіїв, з 750 зареєстрованих на той момент об'єктів на запит міністерства поділитися інформацією про свою номерному фонді, землі, парковій зоні та спеціалізації відгукнулися близько 200. РБК взяв цей список за основу і в результаті отримав базу по об'єктах, які розташовуються на більш ніж 2,2 тис. га і здатні прийняти понад 70 тис. відвідувачів (найбільші з них - на стор 4-5).

Великі

Російські корені РБК виявив як мінімум в декількох десятках санаторіїв, пансіонатів і готелів узбережжя. Тільки в двадцятці найбільших курортів - шість «росіян» власників (і ще один кримчанин - Віктор Голубєв, власник пансіонату «Блакитна затока»).

Наприклад, лідер приватних об'єктів по номерному фонду (2538 місць) - готельний комплекс «Ялта-Інтурист», що розташувався на площі 11 га, належить російському девелоперу, продюсеру фільму «Вій», власнику кінокомпанії «Марінс груп» Олександру Куликову. Він придбав знаменитий комплекс в 2012 році, оформивши угоду на свої кіпрські офшори. Продавцем «Інтуриста» (а разом з ним і його «дочки» - пансіонату «Донбас» на 358 номерів та 8 га землі) виступив Індустріальний союз Донбасу, що належить нинішньому губернаторові Донецької області Сергію Таруті та Олегу Мкртчану. Сума угоди невідома, але реконструкція «Ялти-Інтуриста» оцінюється, за даними Мінекономіки Криму, в 125 млн дол Це одна з найбільших інвестицій в туристичний сектор Криму за останні роки, зазначає міністр економічного розвитку Криму Світлана Верба.

Величезні за місцевими мірками кошти - 186 млн дол - вклав в економіку регіону Ощадбанк, завершальний реконструкцію свого готельного комплексу «Мрія» в селищі Оползневое, в 25 км від Ялти. Комплекс, в якому можуть відпочивати до тисячі чоловік, спроектував відомий британський архітектор Норман Фостер. «Санаторій розрахований на цілорічну роботу: влітку - це повноцінний курортний відпочинок, взимку - повний комплекс кращих лікувально-реабілітаційних та спа-послуг, - розповідає представник банку. - Умови проживання та обслуговування в «Мрії» відповідають п'ятизірковому готелю, але доступний він буде і співробітникам банку з невеликими доходами ». Перших гостей санаторій прийме вже цього року, а керуючою компанією стане готельна мережа Rixos.

Співвласник Національної резервної корпорації Олександр Лебедєв - шанувальник Алушти. Вибір бізнесмена, який він зробив ще в 1997 році, пояснюється цілим рядом обставин: це найближча точка до аеропорту, тут менша урбанізованість в порівнянні з Ялтою, є історичні музеї і чудові парки. Забудову першої ділянки в Професорському куточку Лебедєв почав 10 років тому. Зараз бізнесменові належить 27 готелів, вілл і таунхаусів, які об'єднані в декілька комплексів. Найбільші - побудована з нуля «Мигдальний гай» і добудовувати «Море». У «Мигдальний гаю» на площі 10 га два готелі на 92 номери, вілли, аквапарк, ресторани, розважальний та спа-центри. У «Море» площею 25 тис. кв. м з номерним фондом в 232 номери ведуться оздоблювальні роботи. За словами Лебедєва, відкрити його встигнуть тільки до кінця сезону.

Протягом декількох років неодноразово з'являлися повідомлення про продаж цих активів, але вони як і раніше належать кіпрським і британським офшорам, підконтрольним підприємцю. Поки проекти не принесли йому ніякого прибутку, але позбавлятися від них зараз немає сенсу, пояснює Лебедєв: «Гірше, ніж у той час, коли при владі стояв Віктор Янукович, бути вже не може». Раніше в пансіонат постійно навідувалися представники різних наглядових служб з вимогою надати безкоштовне житло для своїх співробітників, тепер такі візити припинилися, ділиться Лебедєв. Залишилося позбавити місто від основного недоліку - захаращеною кіосками набережної, і Алушта зможе змагатися з будь-яким французьким курортним містом, продовжує він.

Середні

У Криму осіли не тільки великі російські бізнесмени. Девелопер з Москви Заур Абдула-Заде почав розвивати еко-готель «Левант» в Приморському парку в Ялті 12 років тому. За даними Мінтуризму, готель розташований на площі 0,34 га, невелику частину займає гальковий пляж. Номерний фонд - 112 місць. Після покупки, за словами Абдула-Заде, пансіонат довелося дуже сильно реконструювати - близько 80% площі було перебудовано заново. Точну суму інвестицій підприємець не розкриває. Крім «Леванту» Абдула-Заде належить комплекс з 30 таунхаусів в селищі Гірський недалеко від Ялти. Проект відбувся, всі площі були зайняті ще п'ять років тому, стверджує власник.

А ось підприємець з підмосковних Митищах Сергій Клімов, який заробляв в російській столиці на продажі старих автозапчастин на Осташковском шосе (йому належать ТОВ «Сахалін-плюс» і ТОВ «Автогранд», що входять в холдинг «автолу»), вирішив будувати в Криму не тільки готелі , але й житло. Він один із співвласників ялтинського ТОВ «біжить по хвилях», компанії-забудовника чотирнадцятиповерхового готельного та житлового комплексу в Приморському парку в Ялті під назвою Opera Prima. Його партнери по будівництву - підприємці з Одеси. Комплекс розташований в прибережній зоні на ділянці 0,54 га, загальна площа будівель - 26 тис. кв. м, включаючи підземний паркінг, ресторани, спа-центри. Є і власний пляж 0,1 га протяжністю 50 м. Будівництво почалося в 2007 році, вартість проекту не розкривається, але окупити його в компанії розраховують лише через 5-7 років. Більша частина апартаментів вже продана, а перші туристи в готельних номерах з'являться в липні цього року, обіцяє директор комплексу Ліляна Манко.

Будь-який об'єкт в Криму, навіть санаторій радянської споруди, може бути інвестиційно привабливим, вважає віце-президент Всеросійської асоціації готельєрів та рестораторів Сергій Колесников. «Більшість цікавих ділянок вже забудовано, і щоб розвивати на півострові готельний бізнес, швидше за все, доведеться придбати готовий об'єкт і працювати з ним, - міркує він. - Сильні лікувальні санаторії - такі є, наприклад, в Саках - дають стабільно високий виторг, середньорічне завантаження у них може доходити до 85%, на відміну від звичайних готелів, де через сезонність в середньому за рік заповнюваність ледве сягає 40% ».

Нове російське

Незалежність Криму і подальше приєднання до Росії спричинили націоналізацію всіх державних підприємств України, активи яких перебували в республіці. Не стали винятком і об'єкти санаторно-курортного комплексу. Вони незабаром поміняють власників (до 30 травня в Криму діяв мораторій на купівлю землі та нерухомості), але це будуть не ринкові угоди, стверджує керівник відділу готельного бізнесу і туризму Cushman & Wakefield Марина Смирнова.

У списку курортних об'єктів, що належали різним міністерствам і відомствам України, - близько 200 здравниць, включаючи держдачі, що існували на півострові з радянських часів. Держдач - 11 штук, і вони завжди були закриті для сторонніх. Лише Масандрівський палац, розсекречений в 1992 році, доступний для відвідувачів: зараз в будівлі старовинної садиби знаходиться музей. Розкішну обстановку і упорядковані парки приховують від сторонніх шлагбауми. Розмір території під держдачами в Комітеті із земельних ресурсів Криму назвати не змогли. Після розпаду СРСР вони перейшли у відання Держуправління справами України і використовувалися першими особами держав для відпочинку та неформальних прийомів. Колишній президент України Віктор Янукович, наприклад, крім держдачі № 9 в селищі Олива (входить в Фороський селищна рада), де до нього відпочивали його попередники Леонід Кучма і Віктор Ющенко, облюбував і держдачу № 11 у Форосі (колишня дача Михайла Горбачова - об'єкт « Зоря », де єдиний президент СРСР зустрів путч 1991 року).

Після інвентаризації всіх українських держактивів їх передадуть різним республіканським і федеральним відомствам, уточнює голова комісії з санаторно-курортного комплексу Держради республіки Олексій Черняк. У цілому це понад 55 тис. місць і близько 1,5 тис. га землі. Протягом місяця стане відомо, що саме відійде на баланс Управління справами президента Росії, розповів прес-секретар цього відомства Віктор Хреков. Зараз, за ​​його словами, російські чиновники оглядають оздоровчі установи і оцінюють, скільки доведеться в них вкласти.

Найбільший з них по номерному фонду - 3600 місць - міжнародний дитячий центр «Артек». Слідом за ним йдуть два дитячих санаторно-оздоровчих центру - «Дружба» (1620 місць) і «Маяк» (1550 місць). За розміром земельного наділу «Артеку» поступаються санаторії «Старий Крим» МОЗ України (54,9 га) і «Нижня Ореанда» Управління справами апарату Верховної ради (43,8 га).

Всі вони знаходяться в жалюгідному стані, визнає міністр економічного розвитку Криму Світлана Верба. Безумовно, вони вимагають модернізації, але вже зараз готові приймати гостей, не погоджується заступник міністра туризму республіки Ольга Бурова. Зараз одне з головних завдань міністерства - забезпечити завантаження цих пансіонатів і санаторіїв, вказує вона.

Санаторії для держкомпаній

Деякі російські держкомпанії вже почали придивлятися до активів, що підлягають націоналізації. РЖД, наприклад, можуть отримати у власність п'ять кримських пансіонатів, розповів РБК кримський чиновник на умові анонімності. За його словами, вже готуються документи на передачу у власність РЖД об'єктів, що належали українському державному залізничного перевізнику «Укрзалізниця» і його дочірнім компаніям. Вся процедура може зайняти близько двох місяців, зараз йдуть підрахунки коштів, які необхідно витратити на ремонт об'єктів, уточнює він. У російській та українській монополії коментувати ситуацію відмовилися.

Йдеться про санаторії «Мрія», «Променистий» та ім. Гагаріна в Євпаторії, «Феодосія» у Феодосії та «Львівський залізничник» у Судаку загальною площею приблизно 40 га на 3200 місць. «Дуже чекаємо, коли це відбудеться, - радіє директор пансіонату« Мрія »Володимир Ярош. - Хоч хто-небудь вже забрав би, завантаження майже немає ». Він уточнив, що з 1100 місць в пансіонаті на сьогодні зайняті тільки 26. Колишні клієнти - пенсіонери-залізничники, працівники «Укрзалізниці», їхні діти та діти-сироти цього року «через плутанину з правом власності» до Криму не поїдуть, розповів РБК представник української держкомпанії. Співробітники Придніпровської залізниці вже звернулися зі скаргою в генпрокуратуру України, однак відповіді поки не отримали, роз'яснили в прес-службі компанії. П'ять кримських пансіонатів доповнять і без того широку лінійку санаторіїв РЖД (без кримських придбань у веденні «дочки» держмонополії «РЖД Здоров'я» є 17 санаторіїв і пансіонатів; в 2013 році в них відпочили понад 70 тис. осіб).

Поки РЖД готуються отримати націоналізовані об'єкти, а Ощадбанк добудовує «Мрію», «Газпром» вже кілька років користується своїми курортами в Криму. За даними СПАРК, оренбурзька «дочка» держкомпанії - «Газпром видобуток Оренбург» володіє санаторієм «Орен-Крим» в Євпаторії: 200 номерів здатні вмістити до 550 відпочиваючих. А «внучці» «Газпром видобуток Оренбург», зареєстрованої в Москві ТОВ «рісского», належить резиденція «Кримський бриз» (ТОВ «Еколого-туристичний центр в Парковому»), відкрита в 2011 році в Ялті. Комплекс з вілл та апартаментів займає 20 га і здатний прийняти одночасно до 150 осіб. На сайті вказано, що гостьовий будиночок або віллу в високий сезон можна зняти за 120 тис. або 300 тис. руб. за ніч, ціна за номер коливається від 22 тис. до 75 тис. руб. «Комплекси подібного роду можуть існувати більш-менш успішно тільки під управлінням якого-небудь світового готельного оператора», - відзначає Микола Вечір. «Такі комплекси досить затратно просувати на ринок. Якщо управління здійснюється самостійно і навіть не по франшизі, то це проект на удачу », - вважає експерт.

Є санаторії і у російських державних відомств. Наприклад, співробітники Мінсельхозразвітія можуть відправити своїх дітей до Євпаторії - там поблизу від лікувального Мойнакского озера в садово-парковому масиві на 8 га розташовується належить міністерству дитячий табір-пансіонат «Росія» на 210 місць. У московської мерії у Криму цілих три санаторії: «Понизівка» у 20 км від Ялти на 239 місць, «Першотравневий» на 130 місць і дитячий санаторій ім. Тараса Шевченка на 6,6 га - обидва в Євпаторії і теж в районі озера Мойнаки. Ці санаторії Україна намагалася безуспішно відсудити у московській мерії ще в середині 2000-х років при мері Юріє Лужкова. У Ялті на території колишнього маєтку графа Мордвинова (більше 18 га, 589 місць) з збереженим палацом, парком і пальмовими алеями розташувався військовий санаторій «Ялта» Чорноморського флоту Росії, в якому, крім російських військових відпочивають і туристи «з вулиці».

Управління справами проти

Можливо, тепер Україна буде судитися не тільки з московською мерією, оскільки не визнає передачу Криму у власність Російської Федерації, називаючи цей крок незаконної анексією її суверенної території.

Управління справами президента України у відповідь на запит РБК про те, які правові кроки зараз робляться у зв'язку з націоналізацією Кримом майна, що перебуває на його балансі, запропонувало звернутися до Міністерства юстиції. Само управсправами зараз проводить інвентаризацію всього майна, в тому числі й «на тимчасово окупованих територіях». Це дозволить уточнити розмір території та площа об'єктів, розташованих на ній.

Cпорiднене
Rosiyany pryishly: putivnyk po Krymu dla investora | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 4
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.