Попередні статті

Четверг 15-янв


Воскресенье 28-дек


Пятница 26-дек


Воскресенье 30-ноя


Среда 26-ноя


Понедельник 24-ноя


Среда 01-окт


Пятница 19-сен


Вторник 16-сен


Пятница 29-авг


Понедельник 25-авг


Воскресенье 24-авг

Гучне на цьому тижні заяву Мінфіну про те, що потрібно припинити видавати материнський капітал російським сім'ям залишило за собою бурхливе обговорення цієї ініціативи у ЗМІ та блогах.

Портал Realestate.ru вирішив з'ясувати у експертів ринку, як завершення програми видачі маткапіталу позначиться на міському та заміському ринку житла, а заодно дізнатися, кому ж простіше отримати іпотечний кредит на купівлю житла - сім'ям з дітьми або бездітним громадянам? Попутно нам вдалося з'ясувати в учасників ринку і банків, які є приватні пільги і програми по іпотеці для сімейних пар з дітьми. Подробиці - в ПІДСУМКИ ТИЖНЯ.

Маткапітал - бути чи не бути?

Днями Мінфін і Мінекономрозвитку знайшли спосіб додати трильйон рублів до держбюджету: чиновники запропонували підвищити пенсійний вік і скасувати маткапітал - виплати росіянкам за народження другої дитини.

Нагадаємо, що зараз сума материнського капіталу становить 408 960,5 рублів, а в 2014 році складе 430 тис. рублів. Ці гроші не можна перевести в готівку, але можна використовувати в якості оплати за навчання дітей, для поліпшення житлових умов сім'ї, а також покласти на свій пенсійний рахунок.

У Мінфіні підрахували, що скасування маткапіталу дозволить вже в 2014 році заощадити 194 500 000 000 рублів, в 2015 році - 377 100 000 000 рублів, в 2016 - 581 900 000 000 рублів. Однак, як з'ясувалося в результаті, видачу маткапіталу просто пропонується не продовжувати, завершивши програму в 2016 році, як це передбачалося при її створенні.

У бесіді з кореспондентом Realestate.ru представник Пенсійного Фонду РФ зазначив, що мови про скасування материнського капіталу не йде. «Правильніше сказати, що для отримання права на материнський капітал необхідно, щоб дитина, яка дає право на нього, з'явився на світ до 31 грудня 2016 року. - Заявив співрозмовник. - Однак саме отримання сертифікату та розпорядження його коштами часом не обмежені. Питання про продовження програми після 2016 поки ще обговорюється ».

Статистика та тенденції

У Пенсійному фонді РФ озвучили статистику за програмою материнського капіталу: станом на 1 серпня 2013 кількість російських сімей, що отримали сертифікат на материнський капітал, становить близько 4,5 млн. Завдяки чому житлові умови поліпшили майже 2 млн російських сімей. З них більше 1,3 млн сімей частково або повністю погасили материнським капіталом іпотечні кредити. Ще 600 тис. сімей поліпшили житлові умови без залучення кредитних коштів.

З одних цих цифр вже можна зробити висновок, що завершення програми викличе деяке зниження попиту на ринку житла економкласу і суттєво утруднить малозабезпеченим сім'ям купівлю житла.

Директор департаменту маркетингу компанії Kaskad Family Сергій Іванов вважає також, що скасування маткапіталу призведе і до зниження попиту на заміське житло, так як законом дозволено використання материнського капіталу на будівництво житлового будинку для індивідуального користування.

«Молода сім'я» - остання надія?

Маткапітал був істотною підмогою багатьом російським сім'ям в якості іпотечного внеску. Ми ж вирішили з'ясувати, наскільки взагалі буде доступна іпотека позичальникам з дітьми. Адже якщо програма видачі маткапіталу буде згорнута, то сім'ям доведеться вирішувати свої житлові питання іншими шляхами.

Варто нагадати, що в Росії діє програма «Молода сім'я», але щоб одному або обом подружжю скористатися державною субсидією в розмірі близько 1/3 від середньої вартості житла, потрібно відповідати умовам: громадянство РФ, вік, який не перевищує 35 років, не володіти на право власності нерухомістю або бути визнаним потребують поліпшення житлових умов, а також показувати стабільну фінансову спроможність. Проте в цю категорію непросто потрапити, і ще важче скористатися субсидією через нескінченні бюрократичних зволікань.

Банк на допомогу?

Як з'ясувалося в ході опитування, проведеного Realestate.ru серед учасників ринку іпотечного кредитування, серйозних знижок і послаблень для сімей з дітьми у банках та у забудовників практично не передбачено, однак, деякі програми все-таки знайшлися.

Зокрема, компанія Tekta Group і банк «Уралсиб» днями запустили програму «Іпотека для батьків». За словами керівника відділу іпотеки забудовника Романа Строїлова, в рамках цієї програми клієнтам компанії надається знижка 0,5% за процентною ставкою за кожну дитину. При появі у новоселів дітей після оформлення іпотеки, розмір річних також буде знижений. Але при цьому кредит надається на термін від 3 до 30 років, а початковий внесок повинен становити не менше 20%.

Аналогічна програма з «Уралсиб» діє і в проектах компанії «МІГ-Нерухомість». Комерційний директор компанії Ольга Гусєва розповіла, що другий їхній партнер - банк «Інтеркоммерц» надає молодим батькам спеціальний пільговий період після народження дитини, протягом якого вони можуть вносити зафіксувати більш низький щомісячний платіж по кредиту.

Керівник іпотечного центру компанії Est-a-Tet Олексій Новіков розповів, що в рамках програми Ощадбанку Росії. «Молода сім'я» компанія запустила акцію на покупку квартир в готових комплексах, процентна ставка при цьому складає від 10,5% до 13,25, а початковий внесок від 10%.

У АІЖК теж є кілька пропозицій, якими можуть скористатися сім'ї з дітьми. Зокрема, агентство надає пільгові умови за програмою іпотечного кредитування «Новобудова» для сімей з 2 і більше неповнолітніми дітьми, які не мають право на отримання материнського капіталу. Для таких позичальників процентна ставка знижується на 0,25 п.п., якщо в сім'ї 2 дитини, або на 0,5 п.п., якщо в сім'ї 3 і більше дітей.

Крім того, в 2011-2012 рр.. агентство провело пілотний проект з реалізації опції «Лояльна іпотека», в рамках якої позичальнику надавалася можливість за невелику надбавку до відсоткової ставки отримати право знизити платіж за кредитом з продовженням терміну кредитування. Даною опцією можна було скористатися і при народженні дитини. Підсумки пілотного проекту визнані успішними і вже прийнято рішення про вбудовуванні даної опції в продукти АІЖК.

Начальник відділу роздрібних продуктів операційних процесів Московського банку Ощадбанку Росії Алія Кир'янова розповіла, що в банку для молодих сімей (коли один з подружжя не досяг 30 років) представляється іпотечний кредит «Молода сім'я». Згідно з його умовами, при народженні дитини представляється відстрочка в погашенні кредиту на строк не більше 3 років. Сумарний період наданих відстрочок в погашенні кредиту не може бути більше 5 років. Однак відстрочка у сплаті відсотків за користування кредитом не надається.

Крім того, до кінця літнього періоду в Московському банку діє акція для молодих сімей, в рамках якої при наданні кредиту на придбання вторинного житла діє знижка на процентну ставку для сімей з однією дитиною - від 0,25 до 0,76%, для сімей з 2 і більше дітьми - від 1 до 1,6% залежно від категорії позичальника.

ГК «МІЦ» у партнерстві з «МТС Банк» дають можливість реструктуризувати кредит на певний термін, але для цього позичальнику необхідно зібрати пакет документів (довідка з роботи про доходи, свідоцтво про народження дитини). Потім питання про реструктуризацію виноситься на розгляд комітету. При позитивному рішенні на період відстрочки клієнт буде платити банку тільки відсотки. У Московському іпотечному агентстві, яке також є партнером ГК «МІЦ» в області іпотечного кредитування, при народженні дитини в період використання кредиту надається відстрочка платежу по основному боргу на 12 місяців. Термін подачі заяви про надання відстрочки становить не більше 6 місяців з дня народження дитини. У банку «Дельтакредит» існує програма «Іпотека молодим», за умовами якої позичальник теж може оформити відстрочку по платежах після народження дитини. На час відстрочки виплачуються тільки відсотки, термін виплати основного боргу збільшується, або зростає сума щомісячного платежу.

Як видно, вибір іпотечної програми у сімейних громадян з дітьми є, хоча він не так вже багатий: найчастіше вони можуть розраховувати на банальну реструктуризацію кредиту. Крім того, на ринку вперто ходять чутки, що бездітний позичальник швидше отримає схвалення банку на іпотечний кредит за інших рівних умов. Чи так це і чому - нам розповіли експерти ринку нерухомості та іпотечного кредитування.

«Сім'ї без дітей мають більше шансів отримати іпотечний кредит»

Столбунов Сергій, начальник управління методології, продуктів і розробки кредитної документації Департаменту іпотечного кредитування «НОМОС-банку»:

- За інших рівних умов іпотечні позичальники, що мають неповнолітніх дітей, зобов'язані нести витрати на їх утримання, що враховується у витратах сім'ї при розрахунках максимальної суми кредиту. Таким чином, сім'ї без дітей мають більше шансів отримати іпотечний кредит. Це і дозволяє стверджувати про те, що позичальникам без дітей банки «охочіше» видають іпотечні кредити.

«Чим більше дітей - тим менше сума кредиту»

Сергій Сітін, начальник управління роздрібного кредитування «Промсвязьбанка»:

- У кожного кредитної організації своя кредитна політика, тому й обмеження при розрахунку ліміту кредитування можуть бути різні. Наявність дітей не є обмеженням для видачі кредиту. При цьому при розрахунку суми кредиту враховуються витрати на утримання утриманців. Чим більше витрат у потенційного клієнта, тим менше може бути сума кредиту. Тому що сума щомісячного платежу повинна бути комфортною і не повинна вганяти позичальника в кабальні умови, коли буде складно виконувати кредитні зобов'язання.

«Банки можуть висувати вимоги до мінімального обсягу коштів на члена сім'ї»

Марія Полякова, директор департаменту інновацій, методології та стандартизації АІЖК:

- Наявність в сім'ї дітей саме по собі не є чинником, що знижує ймовірність отримання кредиту. Однак банки, оцінюючи здатність позичальника своєчасно та в повному обсязі погашати кредит, можуть не тільки враховувати витрати з утримання утриманців, але й висувати вимоги до мінімального обсягу коштів, які повинні залишатися в сім'ї з розрахунку кількості її членів, або враховувати такі витрати іншим чином і з урахуванням цього зменшити суму кредиту до видачі.

«Враховуються не тільки діти, а й інші утриманці»

Катерина Лобанова, керівник аналітичного центру ВАТ «опіно»:

- При розрахунку кредиту враховуються не тільки доходи та витрати позичальника, але і кількість утриманців, тобто тих, хто матеріально залежить від потенційного позичальника. Якщо є діти, то вважається, що у позичальника більше щомісячних витрат і на кредит у нього залишиться менше грошей, ніж у клієнта без дітей. Хоча це, звичайно, відносно і часто знижує розрахункову кредитоспроможність цілком перспективного для банку клієнта.

«Це недалекоглядна політика!»

Марія Литинецкая, генеральний директор компанії «Метріум Груп»:

- Так, при розрахунку платоспроможності враховуються витрати на дітей, що зменшує розмір вільних коштів, які можна направити на кредит. Але це в корені неправильно, так як у тих, хто має дітей, з витратами вже все ясно. А ось бездітні пари і навіть самотні жінки незабаром можуть завести дитину і як при цьому зміниться їхній дохід - прогнозувати набагато складніше.

«Для банку важливіше рівень доходу і постійне місце роботи»

Андрій Блажко, член правління ГК «Домобудівник», генеральний директор ТОВ «Домобудівник-Південно-Захід»:

- Ми однозначно за те, щоб людям після народження дитини знижували ставки по іпотечних кредитах, давали відстрочки платежу і надавали інші пільги. Але подібні питання, на жаль, знаходяться в компетенції банків, що видають іпотечні кредити, а не забудовників. У мене немає інформації, щодо того, що існує якась дискримінація з боку банків по відношенню до позичальників з дітьми. Для банку, наскільки мені відомо, набагато важливіше наявність у позичальника постійного місця роботи та рівень доходу.

«Позичальники з дітьми не допускають прострочень по виплатах»

Олександр Енгель, керівник відділу новобудов ГК «МІЦ»:

- У цьому питанні все залежить від позиції банку, в якому оформлений іпотечний кредит. Не варто однозначно стверджувати, що банки охочіше видають кредити бездітним позичальникам. Доречніше говорити про те, що за наявності дитини у позичальника сума кредиту може бути менше. У цілому ж наявність дітей характеризує позичальника з позитивного боку: відповідальний, сімейний, буде багато працювати, щоб прогодувати сім'ю і погасити кредит. Практика показує, що позичальники з дітьми не допускають прострочень по виплатах. Однак є й такі кредитні організації, які вважають, що сім'ї з дітьми більш схильні до ризику додаткових непередбачених витрат.

«У матерів низькі шанси кар'єрного зростання»

Михайло Михайлов, генеральний директор компанії «МД Груп»:

- Якщо в сім'ї є маленькі діти, але мама змушена працювати, вона часто бере лікарняний по догляду за дитиною, звідси - дуже низькі шанси кар'єрного зростання та підвищення заробітної плати.

«Батьки з дітьми мають право на прописку в заставній квартирі»

Олег Сухов, голова «Юридичного центру адвоката Олега Сухова»:

- Батьки разом з дітьми мають право на прописку в заставній квартирі. Закон не встановлює заборон і обмежень з припинення права користування заставної квартирою та виселення, у тому числі щодо неповнолітніх, при розірванні договору у зв'язку з не виплатою позикових коштів. Проте, суди з більшою настороженістю і розумінням ставляться до інтересів неповнолітніх, що сприяє наданню іноді значних термінів (до 3-х років) у використанні боржниками житлових приміщень. Подібні судові акти значно обмежують права банків на обтяжене неповнолітніми житло.

«Точної статистики у банків немає»

Леонард Блінов, директор з маркетингу Urban Group:

-Точної статистики з цього питання банки не ведуть. Банк оцінює в першу чергу платоспроможність позичальника. Тому при доході достатньому для забезпечення платежу по кредиту, позичальник без дітей і позичальник з дітьми будуть мати рівні шанси на отримання іпотечного кредиту.

«Банки охоче дають кредит повноцінним сім'ям»

Ганна Шушкова, керівник офісу «Добринінський» «Інком-Нерухомість»:

- За моїми спостереженнями, все навпаки: банки охоче дають кредит повноцінним сім'ям з дітьми. Вони неохоче йдуть на те, щоб діти ставали власниками іпотечних квартир. Тому позичальникам доводиться вирішувати питання наділення дитини часткою житла. Як правило, з цим стикаються люди, які закладають наявну власність, яку приватизували вже після реєстрації в ній дитини. У людей, які самі колись купили квартиру, а потім вирішили поліпшити житлові умови, це питання не актуальне. Вони заздалегідь зробили все, щоб не стикатися з органами опіки, дитини в власники не записували і до них питань у банку не буде.

Евролюки

Cпорiднене
Кому простіше отримати іпотечний кредит: бездітним або сім'ям з дітьми? | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 3
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.