Попередні статті

Четверг 15-Янв


Воскресенье 28-Дек


Пятница 26-Дек


Воскресенье 30-Ноя


Среда 26-Ноя


Понедельник 24-Ноя


Среда 01-Окт


Пятница 19-Сен


Вторник 16-Сен


Пятница 29-Авг


Понедельник 25-Авг


Воскресенье 24-Авг

Часто літні люди дарують квартиру своїм дітям, онукам, іншим родичам, а іноді навіть стороннім особам, абсолютно не замислюючись про те, що обдаровані після державної реєстрації права на квартиру стануть її повноправними власниками і зможуть житло продати, або розпорядитися іншим чином, причому незалежно від проживання в ній дарувальника.

Як краще вчинити?

Про деякі аспекти складання заповіту ми поговорили з юристом АН «Перлина-Ріелті» Едуардом Шаліні:

- Слід пам'ятати, що нерідко обдаровані, стаючи власниками нерухомості, по-іншому починають ставитися до дарувальника. Тому для підстраховки я рекомендую прописати в договорі дарування право дарувальника на постійне користування квартирою та проживання в ній. Крім того, я категорично не раджу дарувати квартиру стороннім особам: друзям, сусідам, знайомим. Якщо стоїть вибір між заповітом і даруванням, то я прихильник заповіту.

Заповіт з точки зору права

Заповіт є односторонньою угодою, яка створює права і обов'язки лише після відкриття спадщини. Таким чином, написавши заповіт, громадянин залишається власником квартири. Він вправі за своїм розсудом заповідати майно будь-яким особам, як завгодно визначити частки спадкоємців у спадщині, позбавити спадщини одного, кількох або навіть всіх спадкоємців за законом, не вказуючи причин такого позбавлення, а також включити в заповіт інші розпорядження. Він також може скасувати або змінити вчинене заповіт. Причому допускається скласти заповіт, що містить розпорядження про будь майні, в тому числі, про те, яке його автор може придбати в майбутньому. Заповідач може розпорядитися своїм майном або який-небудь його частиною, склавши одне або кілька заповітів. Причому, він не зобов'язаний повідомляти будь-кому про зміст, вчиненні, про зміну або скасування заповіту.

Недоліки заповіту

На жаль, у даного документа вони є: свобода заповіту обмежується правилами про обов'язкову частку у спадщині. А саме: неповнолітні або непрацездатні діти спадкодавця, його непрацездатні дружина і батьки, а також непрацездатні утриманці спадкодавця, які підлягають покликанням до спадкоємства, успадковують незалежно від змісту заповіту не менше половини частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом.

Чому деякі вибирають дарування

Незважаючи на великі плюси заповіту, громадяни воліють ще при житті подарувати своє нерухоме майно родичам. Це, мабуть, пов'язано з тим, що вони не хочуть після своєї смерті обтяжувати родичів походами в різні організації, збором документів, відвідинами нотаріуса, оплатою державного мита.

Заповіт переважніше?

По-перше, воно повністю виключає ризик залишитися без квартири. По-друге, заповідач може не тільки заповісти своє майно, а також вправі покласти на спадкоємців виконання за рахунок спадщини небудь обов'язки майнового характеру на користь однієї або кількох осіб, які набувають право вимагати виконання цього обов'язку, наприклад, надати комусь право проживання в квартирі, зобов'язати спадкоємців доглядати за домашніми тваринами.

Якщо ж ви все-таки вирішили подарувати квартиру, то я рекомендую включити в договір положення про скасування дарування, передбачені статтею 578 ГК РФ: дарувальник має право скасувати дарування, якщо обдаровуваний вчинив замах на його життя, життя кого-небудь з членів його сім'ї чи близьких родичів або навмисне заподіяв дарувальнику тілесні ушкодження. У разі умисного позбавлення життя дарувальника обдаровуваним право вимагати в суді скасування дарування належить спадкоємцям дарувальника. В договорі дарування також можна передбачити право дарувальника скасувати дарування у разі, якщо він переживе обдаровуваного.

Не забувайте і про передбаченому Цивільним кодексом заборону на дарування особам, що займають державні і муніципальні посади. І якщо такі є серед ваших родичів, краще залишити їм заповіт.

Не варто турбуватися і в тому випадку, якщо ви не залишите при житті заповіт. В даному випадку спадкування буде здійснюватися за законом, і ваші родичі успадкують все ваше майно.

Cпорiднене
Плюси заповіту | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 4
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.