Попередні статті

Четверг 15-янв


Воскресенье 28-дек


Пятница 26-дек


Воскресенье 30-ноя


Среда 26-ноя


Понедельник 24-ноя


Среда 01-окт


Пятница 19-сен


Вторник 16-сен


Пятница 29-авг


Понедельник 25-авг


Воскресенье 24-авг

Вже більше 10 років чинне в Україні законодавство дає учасникам ринку нерухомості право вибору: укладати угоди в нотаріуса або безнотаріально - у простій письмовій формі (ППФ).

Однак може так статися, що нас просто зобов'яжуть мати справу з нотаріусами при будь-яких операціях з нерухомістю - такі поправки готуються поправки до Цивільного кодексу, які вже пройшли перше читання у Державній думі.

На погляд оглядача «Журналу про нерухомість MetrInfo.Ru», тут є тема для роздумів, - причому разом з експертами.

Добре забуте старе


Часи, коли нотаріуси були обов'язкові, автор цих рядків пам'ятає прекрасно - так тривало всі 90-ті роки. Правда, наші консультанти вивчили історію глибше і виявили коріння в ще більш давні часи. У радянський період, як ми пам'ятаємо, ринок нерухомості існував в сильно усіченому вигляді: квартири, наприклад, продавати було не можна, а от дачі або сільські будинки - будь ласка. І за тодішніми правилами ці угоди могли відбуватися тільки через нотаріусів. «Згідно зі статтями 239 і 239.1 Цивільного кодексу РРФСР (від 1964 року) обов'язковому нотаріальному посвідченню підлягали договір купівлі-продажу житлового будинку, дачі і навіть будівельних матеріалів, а також міни та дарування зазначених об'єктів», - нагадує Ольга Садоніна, юрисконсульт компанії CENTURY 21 Рімарком (м. Чехов).

При появі в кінці 80-х - початку 90-х років в нашій країні повноцінного ринку нерухомості влади, по суті, перенесли на нього діяли раніше правила. Але потім ситуація почала змінюватися. Спочатку, в середині 90-х, були внесені поправки в ряд статей ЦК. Потім був прийнятий закон «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним» (№ 122-ФЗ від 21 липня 1997 року). Правда, вступив в дію цей закон не відразу, а з істотною відстрочкою - в Москві, наприклад, з 1 січня 2000 року. Всі ці зміни, зазначає Павло Лепіш, генеральний директор компанії «Домус фінанс», «по суті, остаточно скасували обов'язкове нотаріальне оформлення».

Два мінус один дорівнює ... все одно два


З описаних вище послаблень законодавець зробив лише два винятки: нотаріальне оформлення залишилося обов'язковим для договорів ренти та довічного утримання з забезпеченням, а також іпотеки.

З першими все більш-менш зрозуміло. «У випадку з рентою, вважаю, участь нотаріуса збережено зважаючи на специфіку контингенту, - говорить Сергій Поправка, директор юридичного департаменту компанії Penny Lane Realty. - В якості одержувачів ренти зазвичай виступають літні люди, які з більшою ймовірністю можуть стати жертвою шахраїв ». Загалом, нотаріуси тут - якась додаткова гарантія (працює вона чи ні - це інше питання, і ми його обов'язково розглянемо).

З іпотекою ж зовсім незрозуміло. Називати банки «соціально незахищеним контингентом» якось язик не повертається (швидше, вони зі своїми службами безпеки да примкнули до них колекторами самі кого хочеш «Запресуйте»), так що пояснити, з якого переляку іпотечні договори залишилися в числі тих, що полягають у нотаріусів, автор утруднюється. Ймовірно, до розуміння цього прийшов і законодавець. «Вимога про обов'язковість нотаріального посвідчення договору іпотеки, що містилися в ст.339 ГК РФ, а також в ст.10 Закону про іпотеку, було скасовано, - зазначає Олег Самойлов, генеральний директор компанії« Релайт-Нерухомість ». - Це сталося на самому початку 2005 року ».

Тут, правда, потрібно оговорочка. Хоча обов'язкове завірення іпотечного договору нотаріусом законодавчо скасовано, банки все одно продовжують наполягати на нас - в, скажімо так, «добровільно-примусовому» порядку. Клієнтам просто говорять, що інакше кредиту їм не дадуть. Так що виходить, що ситуацій, коли потрібно посвідчення у нотаріуса, формально одна (рента і довічне утримання), а за фактом - дві.

Не заборонили, а дали вибір!


Зрозуміло, що всі описані вище процеси дуже не подобалися самим нотаріусам - від них довелося вислухати багато слів про те, що нові закони «заборонили їм брати участь в операціях з нерухомістю». Це - брехня. Звертаємо увагу ще раз: ніхто нотаріусів нізвідки не «проганяв», ніхто їм нічого не «забороняв». Учасників угод просто позбавили від зобов'язалівки за участю нотаріуса - але, якщо ці учасники захочуть, вони, звичайно, можуть звернутися до нього. «За винятком ренти, звернення до нотаріуса - це право, а не обов'язок сторін, - говорить Наталя Кисельова, юрисконсульт офісу« Академічне »компанії« Інком-Нерухомість ». - За кожним договором громадяни самі визначають, чи необхідно їм нотаріальне участь ». «Після скасування обов'язкового нотаріального оформлення громадяни спочатку насторожено ставилися до нововведення, багато по-старому зверталися до нотаріуса, - додає Костянтин Манченко, генеральний директор ТОВ« Агентство нерухомості «ТЕРЕМОК» (м. Пушкіно). - Але, зрозумівши економічну вигоду (не треба платити зайві гроші за засвідчення), стали укладати договори в ППФ. І в даний час завірення договору в нотаріуса - це виняток, ніж норма ».

Дорого, та буде ще дорожче


Отже, головне слово вимовлене - «зайві гроші за засвідчення». Саме через них, як вже зрозумів проникливий читач, і ламаються всі списи. І для того, щоб оцінити масштаб проблеми, давайте, насамперед прояснимо, про які суми тут йде мова.

ППФ безкоштовна. У цьому автор цих рядків мав можливість переконатися пару місяців тому, набуваючи гараж. Ми з продавцем витратили по півгодини часу, завантажили «риби» договорів з інтернету - отримані нами версії виявилися трохи різними. Ми їх злегка скорегували під власні потреби, обговорили деталі - і договір готовий! До речі, Управління Росреестра (та державна служба, яка реєструє угоди з нерухомістю) без всяких питань прийняло це наше спільне творчість.

Ну, припустимо, ми - люди ще не старі, з комп'ютерною грамотністю. Не всі такі. Як бути іншим? Як з'ясовується, тут теж немає проблем. Бажаючих скласти вам договір купівлі-продажу на ринку маса: це і ріелтори, і адвокати, і навіть ... самі нотаріуси. Звернемо увагу: мова йде не про посвідчення договору, а лише про його складанні - свої печатки в цьому випадку нотаріус не ставить. Ціна такої послуги - 5000 руб. максимум.

А от якщо договір у нотаріуса саме завіряти, то суми виявляться зовсім іншими. «Коли в 2010 році з'явилася інформація про поновлення обов'язкового оформлення договорів купівлі-продажу нерухомості через нотаріусів, повідомлялося, що коштувати ця послуга буде 1% від вартості нерухомості, - говорить Римма Баляснікова, директор відділу інформації компанії ЕГСН. - В умовах Москви це означає, що це мінімум 45 тис. руб. покупці квартири, і мінімум 25 тис. руб. при покупці кімнати ».

Олег Самойлов («Релайт-Нерухомість») трохи уточнює ці цифри. За його словами, в «Основах законодавства про нотаріат» (ст. 22.1) тарифи чітко прописані. Якщо не брати осіб, які перебувають між собою у родинних стосунках (для них тариф пільговий), то картина виглядає так:

- При сумі договору до 250 тис. грн. - 1% від суми договору;

- При сумі договору до 2,5 млн. - 2,5 тис. грн. плюс 0,75% від суми, що перевищує 250 тис. грн;

- Понад 2,5 млн. грн. - 19 000 грн. плюс 0,5% від суми договору, що перевищує 2,5 млн. грн.

Нескладний розрахунок показує, що при продажі квартири за 8 млн. руб. (Ця сума, ймовірно, може бути визнана типовою для московського ринку), послуги нотаріуса складуть 62,5 тис. руб. (10 тис. плюс 0,75% від залишилися 7 млн.).

Але і це ще не все. Крім тарифів (як бачимо, немаленьких, але хоча б регульованих державою) нотаріуси справляють ще й плату за «технічну роботу». Її розміри, як би м'якше, дуже довільні: є у мене довіреність, на якій російською мовою написано, що за її складання взяли «200 руб. за тарифом і 800 руб. за правову і технічну роботу ». Тобто «Техработи» - це можливість для нотаріусів збільшити ціни на власні послуги, причому можливість абсолютно ніким і ніяк не контрольована. Особисто у мене не викликає ні найменших сумнівів, що якщо мрія нотаріусів збудеться, і їхні послуги знову стануть для учасників ринку обов'язковими - вони моментально роздують ціну «техработ» до небес.

Сегодня многим гражданам нужно получение выписки из егрп. Эту выписку часто требуют в банках, в налоговых органах или в других ведомствах. Такие выписки очень важны, ведь в них регестрируются права на различные объекты недвижимости.

Cпорiднене
Угода з квартирою: в яких випадках потрібно нотаріус | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 3
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.