Попередні статті

Четверг 15-Янв


Воскресенье 28-Дек


Пятница 26-Дек


Воскресенье 30-Ноя


Среда 26-Ноя


Понедельник 24-Ноя


Среда 01-Окт


Пятница 19-Сен


Вторник 16-Сен


Пятница 29-Авг


Понедельник 25-Авг


Воскресенье 24-Авг

Однією з вірних візьме осені можна назвати повернення до вічної для ринку темі іпотечних кредитів - вірніше, ставок по них. Ось уже котрий рік іпотечні ставки "мають намір" опуститися до 7%, і ось вже котрий рік це не відбувається

Ті з нас, хто ще пам'ятає передкризовий оптимізм в іпотечному сегменті, пам'ятають і те, як Дмитро Медведєв, тоді ще прем'єр-міністр РФ, обіцяв, що ставки по іпотечних кредитах найближчим часом опустяться до європейського рівня - до 6-7% річних. Після цього, як ми пам'ятаємо, ринок зіткнувся з кризою, потім з рецесією, а російська іпотека провалилася в боргову яму. Мабуть, оптимізм прем'єр-міністрів - явище незмінне, оскільки в квітні цього року прем'єр-міністр Володимир Путін називав прийнятною нижчу ставку по іпотеці - 5-6%. У середині літа він же закликав Сбербанк знизити середню ставку по іпотечних кредитах до 8% річних, на що президент держбанку Герман Греф відповів, що це буде залежати від інфляції, а зараз в банку середня ставка по іпотеці 11,5-12%. У 2010 р. ставка за іпотечними кредитами в Росії в середньому становила 13,1% річних, у 2009 р. - 14,3%.

Перспективи доступною (іншими словами - дешевою) іпотеки Дмитро Медведєв, у принципі, вже змалював студентам під час однієї із зустрічей. «Ви - дорослі, повинні розуміти, що халяви ніколи не буде», - заявив Медведєв, підкресливши, втім, що висококваліфікований фахівець при цьому повинен мати можливість отримання житла. Чи означає це, що президент Росії відмовився від свого наміру добитися для вітчизняної іпотеки європейських ставок в 6-7%? І так, і ні - з одного боку, глава держави глобально пріоритети не змінює, і залишається при своєму переконанні: іпотека повинна бути доступною. «Іпотека повинна бути більш-менш доступна - не 15%, а в районі 6-7%», - сказав він, відповідаючи на запитання студентів під час відвідування Алтайського держуніверситету. Але банки більше не квапить і кінцевих термінів не називає. А то і минулого разу, з кризою, якось недобре вийшло.

Про терміни нам можуть розповісти інші гравці ринку, наприклад, заступник генерального директора ВАТ АІЖК Андрій Семенюк. На його думку, ставки по іпотеці до кінця 2011 року залишаться на колишньому рівні. «У рублевому еквіваленті до кінця поточного року ставки будуть перебувати на рівні 12% річних, а обсяги іпотечного кредитування, незважаючи на труднощі на фінансових ринках, збільшаться до прогнозованих АІЖК 640 млрд рублів», - зазначив він.

«У нинішніх макроекономічних умовах ставка по іпотеці не може становити 6-7%, - повідомив" Експертові Online "аналітик" Інвесткафе "Микита Ігнатенко. - Для досягнення даного рівня потрібно або виділити достатньо великий обсяг грошових коштів для субсидування цієї ставки, або знизити ставку рефінансування з нинішніх 8,25% до приблизно 5%, а також інфляцію до рівня 3-4% ».

У зв'язку з цим, говорить аналітик, «доступну» на думку Дмитра Медведєва, іпотеку в найближчий рік-два ми, швидше за все, не побачимо. «Тим не менше, при належному розвитку програми держпідтримки іпотеки та стабілізації фінансової ситуації в світі і Росії можна очікувати зниження іпотечних ставок на 1-1,5%, тобто мінімальні ставки для найкращих позичальників будуть становити 8-8,5%», - вважає він.

З цією думкою погодився і головний економіст КК "Фінам менеджмент» Олександр Осін: «Під 6-7% річних банки кредитують зараз лише найбільші російські корпорації. Рівень ставок по іпотеці, який вже призвів до "видавлювання" з роздрібного ринку великих гравців, становить 10-11% річних, - говорить він. - Це кредити в рамках держпрограм підтримки іпотечного ринку, вони надаються квазідержавним банками з високим рівнем гарантій по вартості пасивів, забезпечені державними кредитами та внесками в капітал у разі необхідності ».

Консультант департаменту Due Diligence «2К Аудит - Ділові консультації / Морісон інтернешнл» Андрій Чернявський пішов ще далі - він передбачив чергову хвилю кризи і ... підвищення іпотечних ставок. «Банківська система почала відчувати проблеми з ліквідністю, тому зниження ставок навряд чи можливо. Швидше навпаки, слід чекати зростання ставок по іпотеці і в деяких банках він вже почався, - вважає він. - Про підвищення ставок поки оголосили лише кілька банків (Альфа-банк, Райффайзенбанк, Юникредіт-банк), але скоро до них приєднаються й інші. Останніми про підвищення ставок оголосять держбанки, так як за рахунок свого привілейованого становища вони мають доступ до більш дешевого фондування, ніж приватні гравці ».

«Банки, надаючи іпотечні кредити, в першу чергу розраховують на те, що такий інструмент можна буде вигідно перепродати або переупакувати. У рідкісних випадках банк планує тримати такий кредит на балансі весь термін (у Росії на сьогодні він складає в середньому 18 років), - говорить Марія Конопльова, радник "Лігеріон груп". - В такому випадку банк повинен мати настільки довгий і дешевий джерело фондування, який дозволить йому протримати цей кредит "на книжці" весь час запозичення без втрат і з урахуванням можливих дефолтів. Така форма фінансування доступна загальновідомого кількості держбанків і, цілком очевидно, буде недоступна, невигідна і нецікава приватним банкам. У зв'язку з цим необхідно також нагадати, що ставка інфляції по року, за відомостями МЕР, може опинитися в районі 7%, що красномовно свідчить швидше про політичне підгрунтя такої заяви ».

На думку аналітика, таким банкам, як Ощадбанк або ВТБ, можуть запропонувати розробити програму відповідно до новими віяннями керівництва. «Проте наскільки запропоновані умови будуть повністю витримані сьогодні навіть цими банками, на наш погляд, велике питання, - зазначає вона. - Варто звернути увагу, чим будуть банки "перекривати" такі ризики, що лежать на балансі. Судячи з сьогоднішньої ринкової кон'юнктури нічого, крім державної підтримки і програм, працювати не буде ».

«Як громадянин Росії, якому не чужий квартирне питання, що продовжує псувати не тільки москвичів, але і більшість громадян нашої країни, я абсолютно згоден з президентом, - каже Андрій Корельський, керуючий партнер адвокатського бюро" Корельський, Іщук, Астаф'єв і партнери ", - що іпотечна банківська ставка в 13-15% дійсно згубна для самої ідеї іпотеки і ніяк не може сприяти її розвитку. Як наслідок нерозвиненості іпотечної системи в Росії, ми бачимо не дуже райдужні перспективи для житлово-будівельної галузі нашої економіки, а тепер ще й ризики для банків ».

«На жаль, в умовах високої волатильності і нестабільності на фінансових ринках більшість банків скрутили більш-менш привабливі програми першого півріччя, - відзначає він. - Адже навіть такі гіганти, як Ощадбанк, виявилися не в змозі довгостроково стримувати обіцянку, дану колись прем'єру, коли їх преміальний іпотечний продукт мав ставку 8% річних у рублях ».

Також Корельський висунув свою гіпотезу - саму, мабуть, неймовірну для такого заходу. Він припустив, що так звана європейська іпотека - це не так вже й добре, і можливо, саме російська іпотека з її високими ставками може стати панацеєю на нинішньому ринку.

«Незабезпечена і ризикована іпотека на стагнуючому ринку нерухомості за прикладом США може привести до дуже серйозних наслідків для російської банківської системи, - вважає аналітик. - Тому нерозвиненість російської іпотеки - це може бути навіть перевага в умовах кризи, а не її недолік. На жаль для нас - цивілізована іпотека в 4-6% річних - це ознака стабільної фінансової системи і благополучного суспільства, ніж до останнього часу перед нами витончено бравували приклади з США та країн Західної Європи, однак часи змінюються і квартирне питання в іпотеку найближчим часом почне псувати не тільки москвичів, але і благополучних європейців ».

Залишається тільки гадати - чи потрібна вона ринку взагалі, така іпотека, з такими ставками і такої внутрішньої нестабільністю? Адже ні для кого не секрет, що високі ставки є де-факто ставками заборонними, відсікаючи більшості потенційних позичальників шлях до іпотечних кредитів. І наявність таких різноманітних і несподіваних думок з цього приводу говорить про те, що до стабільності вітчизняному іпотечному сектору ще досить далеко. І до озвучених президентом Росії ставок - тим більше.

На сайте europacapital.ru предлагается чешская недвижимость по отличным ценам. Обращайтесь по указанному адресу, чтобы узнать более подробную информацию.

Cпорiднене
Перелітна іпотека | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 4
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.