Попередні статті

Четверг 15-Янв


Воскресенье 28-Дек


Пятница 26-Дек


Воскресенье 30-Ноя


Среда 26-Ноя


Понедельник 24-Ноя


Среда 01-Окт


Пятница 19-Сен


Вторник 16-Сен


Пятница 29-Авг


Понедельник 25-Авг


Воскресенье 24-Авг

Архітектурний проект - це не просто креслення майбутнього будинку, це своєрідний генеральний план всього будівництва.

Від того, наскільки детально і якісно складений проект, залежить не тільки надійність, довговічність і комфортність будівлі, але в деякій мірі і тривалість будівельних робіт.

Чи не головною причиною, що спонукала вас самостійно взятися за будівництво будинку, напевно є міркування фінансового характеру. Однак створення проекту - не те, на чому слід економити. Навіть якщо ви досвідчений будівельник, цю справу найкраще доручити фахівцям. Адже для його розробки потрібні глибокі знання в різних галузях науки. Так, щоб визначити глибину і тип фундаменту, необхідні знання з геології і гідрогеології; щоб підключити внутрішні комунікаційні лінії будинку до магістральних (водо-, газо-та електропроводу), потрібна інженерна підготовка у відповідних областях; щоб зробити розрахунок оптимальних розмірів несучих конструкцій і вузлів майбутньої будівлі і вибрати найбільш прийнятний матеріал для їх спорудження, потрібні знання з опору матеріалів.

Звичайно, замовлення розробки проекту обійдеться вам в певну суму. Однак вкладені гроші окупляться, коли ви приступите до власне будівельних робіт, оскільки правильно складений проект дозволить істотно заощадити на будівельних матеріалах і звести довговічне будова, експлуатація якого буде абсолютно безпечним.

Цілком можливо, що в проектної організації вам в першу чергу запропонують придбати один з типових проектів, розроблених Центральним інститутом типового проектування або його філіями. Всі лени по серіях, кожна з яких включає в себе кілька варіантів об'ємно-планувальних рішень. Зупинивши свій вибір на типовому проекті, ви в деякій мірі зможете дотримати режим економії: типовий проект коштує значно дешевше індивідуального.

Якщо ж ні один із запропонованих проектів не відповідає вашому уявленню про те, яким повинен бути ваш дім, а фінансовий стан допускає прояв індивідуалізму, то для вас розроблять індивідуальний проект. Існують два основних способи розробки індивідуального проекту житлового будинку.

Можна взяти вже готовий типовий проект із заданими обсягом або площею будинки і як би «загнати» в ці параметри необхідну кількість приміщень, змінюючи розташування перегородок, площа і кількість приміщень. Перевага такого способу проектування полягає в тому, що при строго заданих габаритах можна отримати потрібну кількість приміщень і розташувати їх до Ваших потреб.

Суть другого способу полягає в тому, щоб спочатку вирішити, яку кількість приміщень та якої площі необхідно мати в майбутньому будинку, продумати їх розташування, а вже потім планувати кількість і типи поверхів, несучі стіни і форму покрівлі. Цей спосіб дозволяє розробити проект, за яким буде побудований будинок, який максимально відповідає потребам сім'ї. Однак тут існує ризик створення плану, який не буде відповідати можливостям сім'ї з його реалізації.

Приймаючи замовлення на розробку проекту, проектувальник обов'язково вислухає ваші побажання щодо переваги стінових матеріалів (цемент, бетон, дерево і т. д.), розміру будиночка, кількості та призначення приміщень в ньому і їх бажаного размеще ня, фінансових обмежень і врахує їх при складанні робочої документації.

Отже, в першу чергу вам необхідно спланувати розміщення будови з урахуванням специфіки навколишнього середовища та рельєфу присадибної ділянки: бажано відвести під будівництво найбільш піднесене місце вашої ділянки (або, принаймні, не будувати будинок у низині).

Далі слід визначитися з розмірами і поверховістю майбутнього житла. Розміри будинку прямо залежать від кількості людей, які будуть постійно в ній проживати, а також від їх смаків та уподобань. Планування будинку повинна бути такою, щоб кожен з домочадців мав своє спальне місце. Для сім'ї з 3 - 4 чоловік доцільно будувати будинок не менше ніж з трьох кімнат; для сім'ї з 5 - 6 чоловік потрібен чотирьох-, п'ятикімнатний будинок; для 7-10 проживають - шестікомнатний і більше.

Тут хотілося б зробити невеликий відступ: молодятам при виборі розмірів будинку слід врахувати і те, що швидше за все у них з'являться діти, і запланувати одну-дві додаткові спальні. Чому про це необхідно замислитися на стадії розробки проекту? Та тому, що побудувати будинок відразу потрібного розміру, з потрібним набором внутрішніх приміщень набагато економніше, ніж згодом розширювати і переплановувалися його. При вирішенні питання про кількість кімнат слід пам'ятати, що різниця між витратами на зведення двох-і трикімнатного будинку зазвичай складає не більше 20%.

Форму для дому краще вибрати квадратну (або близьку до квадрату), а щоб зручніше і раціональніше розташувати внутрішні приміщення, варто зупинитися на двопрогонової конструкційної схемою: чотири несучі стіни по периметру і одна несуча стіна в середині.

При визначенні поверховості будинку до уваги слід приймати перш за все кількість кімнат. Недоцільно будувати двоповерховий будинок з двох-трьох кімнат. Зі збільшенням числа кімнат в одноповерховому будинку одночасно збільшуються довжина і площа приміщень, що служать для зв'язку між кімнатами. Тому для дому з чотирьох і більше кімнат слід віддати перевагу проекту двоповерхової будівлі. Будівництво індивідуального житлового будинку з більшою поверховістю не виправдано економічно: збільшуються витрати, наприклад, на підйом необхідних матеріалів на велику висоту, на пристрій більш міцного фундаменту будинку і т. п.

Поверхи бувають декількох типів, і це теж необхідно враховувати при виборі проекту. Поверх може бути підвальним, коли він повністю або більшою своєю частиною розташований нижче рівня землі; в приміщеннях таких поверхів вікон або немає взагалі, або влаштовуються маленькі віконця під стелею. Цокольний поверх лише наполовину знаходиться нижче рівня землі; цокольні приміщення, як правило, мають невеликі вікна, розташовані на рівні землі або трохи вище. У підвальних та цокольних поверхах зазвичай обладнують нежитлові підсобні приміщення для розміщення комунікаційного обладнання (бойлерної, насосів, розподільних щитів і т. п.), для зберігання різного роду речей і запасів; в цокольних поверхах нерідко обладнають кухні чи майстерні. Житлові приміщення влаштовують на поверхах, розташованих вище рівня землі (перший, надземних або мансардному).

Рис. 1. Поверхи житлового будинку: а) підвальний; б) цокольний; в) перший; г) надземний; д) мансардний.

Якщо ваша ділянка має складний (крутопадаючих) рельєф, можна подумати про багаторівневому розташування приміщень в межах одного поверху. Це дозволить найбільш повно використовувати особливості нерівній поверхні землі.

За характером використання горищного простору індивідуальні житлові будинки можна розділити на два типи: мансардні і без мансарди. 'Конструкція даху мансардних будинків така, що дозволяє використовувати дахового простору під обладнання житлових приміщень.

Коли питання про кількість та призначення приміщень майбутнього будинку вирішено, слід визначитися з їх розмірами. Хоча стандартів тут не передбачено, проте деякі закономірності простежуються. Загальна кімната (вітальня), як правило, найбільша в будинку, в ній сім'я проводить спільне дозвілля, приймає гостей; у вітальні нерідко мають у своєму розпорядженні бібліотеку, виділяють куточок під кабінет, а при необхідності використовують її як спальню. Найбільш доцільні розміри від 25 м2 до 60 м2. Вікна (їх може бути 2 або 3) краще згрупувати в єдиний віконний проріз, що зробить приміщення ширше і світліше; орієнтувати вікна загальної кімнати краще всього на південь і південний захід.
Розмір спалень у першу чергу залежить від того, на скільки людина вона передбачається, але великі площі для спалень не рекомендуються. Оптимальна площа - від 10 м2 до 25 м2.

При визначенні площі кухні вирішальним фактором є наявність в ній того чи іншого обладнання. Якщо кухня обладнується газовою плитою, то для її безпечної експлуатації потрібно площа не менше 4 м2; крім того, слід пам'ятати, що часто на кухні проводиться не тільки приготування їжі, а й зберігання деяких припасів, що вимагає додаткової площі. Якщо функції кухні поєднуються з функціями їдальні, то також необхідне збільшення площі.

Розміри нежитлових та підсобних приміщень (ванних, душових, санвузлів, комор і т. п.) ви можете визначити виключно зі своїх потреб і можливостей.

Що ще слід врахувати при плануванні розмірів внутрішніх приміщень і поверховості будинку? Існують загальноприйняті стандарти, згідно з яким висота кімнат від підлоги до стелі не повинна бути менше 2,5 м. У всіх житлових приміщеннях і кухні обов'язково повинні бути джерела природного освітлення - вікна; рекомендоване співвідношення площі вікон кімнати та площі її статі - 1: 5, 5 - 8. Ширина коридорів повинна бути не менше 0,9 м. Що стосується пристрою сходів, то рекомендується робити сходи, що складаються не більш ніж з трьох сходових маршів, число ступенів на одному марші повинно бути не менше 3, але і не більше 18. Мінімальна ширина сходового отвору - 0,9 м. Найбільш бажаний кут нахилу сходів до поверхні підлоги - 40 - 45 °.

Тепер, коли вирішено, яким буде внутрішній зміст будинку, слід приступати до розробки конкретного архітектурного проекту. Говорячи простіше, необхідно більш конкретно визначити конфігурацію будинку, вибрати тип стінових матеріалів, продумати систему опалення і т. п.

Дах будинку краще влаштувати високу, для цього є кілька причин: по-перше, крутий схил даху не дозволить накопичуватися на ній дощової води і талому снігу, по-друге, висока дах допускає використання горищного простору під обладнання мансарди; по-третє, висока дах не дозволить загубитися вашого будинку серед сусідів-«гігантів».

При будівництві будинку в зоні з яскраво вираженою зміною пір року вже на етапі планування слід врахувати можливі втрати тепла в холодний період, звівши їх до мінімуму. Завдяки раціональної плануванні об'ємного рішення можна зробити будинок значно тепліше. Одним з головних способів зниження тепловтрат є скорочення площі зовнішніх стін. Подрібненого і изрезанность плану будинку різко збільшують площу зовнішніх стін, а відповідно, і втрати тепла. Основними каналами витоку тепла часто служать різні виступаючі еркери, портали, башти і т. п.

Якщо ви віддаєте перевагу будинок з верандою або терасою, розташуйте її з північної, північно-західній або північно-східного боку. Це дозволить значно знизити втрати тепла і скоротити вартість експлуатації будинку, зменшивши витрати на опалення. Надійну перешкоду для охолодження будинку з боку покрівлі представляють собою мансарди.

При виборі основного будівельного матеріалу, а саме матеріалу для зведення стін, врахуйте: цегляні і кам'яні стіни довговічні і відносно дешеві, однак погано зберігають тепло (особливо якщо цеглина не пустотні); дерев'яні (з масиву деревини) не так довговічні, але по теплосохранності, звукоізоляції значно перевершують цегла і камінь. Виходячи з цього найвдалішим буде комбінований варіант: з колод або брущаті стіни з зовнішнім облицюванням з цегли (цегла захистить деревину від природних впливів і, крім того, підвищить вогнестійкість споруди).

Незалежно від того, вибрали ви один із запропонованих типових проектів або для вас був розроблений проект індивідуальний, на момент початку будівельних робіт у вас на руках має бути пакет техноробочий креслень. Що в нього має входити, щоб у процесі будівництва вам не довелося відволікатися на повторне спілкування з проектувальниками для уточнення будь-яких деталей?

1. Фасад лицьової частини будинку. Бажано мати креслення фасадів будинку з різних боків, вони дозволять провести планування зовнішнього вигляду будинку, заздалегідь оцінити його зовнішній вигляд.

2. Вертикальний розріз будівлі. На вертикальному розрізі повинні бути нанесені всі основні позначки: рівень низу фундаменту, рівень землі, рівень чистої підлоги, стелі.

3. Плани-схеми (горизонтальні розрізи) усіх поверхів. На них повинні бути вказані розміри всіх приміщень, місця розташування вікон, дверей, міжповерхових переходів і сходів.

4. План-схема покрівлі.

5. Креслення конструктивних вузлів (пару стін з підлогою та стелею, опори перекриттів, кріплення покрівлі і т. д.).

6. Схеми комунікаційних мереж (водопроводу, електропроводки, газопроводу, каналізації). На них повинні бути вказані точки приєднання до магістральних лініях.

7. Пояснювальна записка. У ній мають бути дані характеристика розроблених рішень і вказівки з використання будівельних матеріалів. До пояснювальній записці додається розрахунок кількості необхідних будівельних матеріалів.

Усі креслення і схеми повинні бути виконані в масштабі з дотриманням пропорцій; найчастіше вибирають масштаби 1: 50 (у 1 см креслення - 0,5 м в натурі) або 1: 100 (в 1 см - 1 м). Лінійні розміри на кресленнях вказуються в міліметрах; умовна нульова відмітка (це може бути рівень землі або рівень чистої підлоги) позначається «0,000»; висотні позначки, що знаходяться нижче нульової позначки, вказуються зі знаком «мінус». Товщина несучих стін на кресленнях повинна відповідати масштабу. Щоб креслення були зрозумілі не тільки людині з інженерною освітою, вони повинні бути виконані з використанням тільки загальноприйнятих позначень.

Існує думка, що детальна розробка архітектурного проекту будинку індивідуальної забудови - зайва формальність. Однак нехтування цим важливим етапом, випадковий вибір неапробірованного варіанту проекту, слідування не план, а радам «всезнаючого» сусіда нерідко призводять до зведення неекономічних і часом небезпечних будівель.

Cпорiднене
Архітектурний проект | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 1
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.