Попередні статті

Четверг 15-Янв


Воскресенье 28-Дек


Пятница 26-Дек


Воскресенье 30-Ноя


Среда 26-Ноя


Понедельник 24-Ноя


Среда 01-Окт


Пятница 19-Сен


Вторник 16-Сен


Пятница 29-Авг


Понедельник 25-Авг


Воскресенье 24-Авг

Більшість людей намагаються зробити своє житло затишним і оригінальним. Для створення незвичайного інтер'єру найчастіше використовується етнічний стиль. Дане поняття в основному асоціюється з екзотикою. Але слід пам'ятати, що етнічний дизайн більше схожий на легку стилізацію особливостей традиційного дому того чи іншого народу.

Подібний інтер'єр формується виключно декораторськими прийомами за допомогою яскравих аксесуарів. Будь-які етноатрибути надають всьому інтер'єру яскраво виражений національний характер, переносячи господаря житла і його гостей до вікових народних традиціям.

Нарешті, переживши складні періоди у своїй історії, український народ повернувся до своїх традицій, культури та національної символіки. Характерними рисами українського національного стилю є вишивки на рушниках, кераміка, ікони, дерев'яні вироби, різноманітні обереги та ін На заході нашої країни раніше найчастіше зустрічалися дерев'яні будинки, на сході і в центрі - глиняні та солом'яні невисокі будівлі, де є пічка з розписом. Єдиними досконалими і
довершеними українськими етнічними стилями в історії української культури вважаються модерн і бароко. Елементами декору є різноманітний керамічний посуд і аксесуари з традиційними національними розписами, ті ж рушники, сорочки, на яких зображена певна символіка і т. д.

Повернення до традицій
Багато хто вважає український стиль в інтер'єрі проявом патріотизму. Професійні дизайнери визнають, що оформити інтер'єр будинку з національними символами і при цьому не перетворити його в музей або лавку з сувенірами - завдання не з легких. "У цей час близько 5% наших замовників роблять інтер'єр свого помешкання саме в українському стилі", - уточнює заступник директора будівельної компанії Proxima Андрій Перебийніс.

Багато респондентів відзначають, що правдив
им українським інтер'єром можна назвати той, що несе в собі етнічні, а також слов'янські мотиви сільських будинків. Відмінні особливості національного дизайну - це насамперед природні обтічні форми, як у зовнішній архітектурі будівель, так і у внутрішньому оздобленні приміщення. Для створення інтер'єру зі слов'янськими мотивами вдалим буде використання масивних дерев'яних меблів та великої кількості елементів декору. "Український стиль близький до альпійського та німецького стилів. Схожі елементи, але наш є більш химерним", - розповідає Андрій Перебийніс. Дійсно, альпійський стиль схожий з закарпатським, але відрізняється конструкцією і ще більшою ретельністю обробки декоративних деталей. Замість дерев'яної галереї в альпійському будинку на рівні мансарди з'явився довгий балкон, що спирається на елементи конструкції першого поверху і тягнеться майже вздовж усього фронтону. Будинок може бути виконаний з бруса або каркасної системи, що складається з пов'язаних між собою вертикальних і похилих дерев'яних брусів, проміжки між якими заповнюються каменем, цеглиною, дерев'яними гранулами.

За словами архітекторів, будь-який національний стиль формується на основі природних та кліматичних умов, притаманних місцевості, і народних традицій. Що стосується української архітектури, то у неї давно є самобутні традиції і улюблені прийоми, пов'язані зі специфікою клімату, рельєфної і природного складовими. Сьогодні зовнішній вигляд будинків, зроблених в національному стилі, залежить не тільки від традицій і думки архітектора, але і від бажання замовника. "В даний час можна відзначити наступну тенденцію: люди роблять власне житло з національними елементами, і радує те, що український інтер'єр стає більш вишуканим", - відзначає заступник директора компанії Proxima.

Будівництво будинку є процесом небыстрым і трудомістким. Величезну роль у ньому грає декорування приміщень. Взагалі предметна і духовна середа житла виникає завдяки зусиллям багатьох людей. Їх загальна задача - відобразити в приміщенні головні риси певного стилю. Щоб просочити оселю духом старовини, дизайнери використовують різні антикварні речі. Відомо, що слов'яни високо цінували народний промисел та його продукти, тому в їх будинках можна було помітити оленячі роги на стінах і шкуру вбитого ведмедя під ногами на підлозі. Велика роль у слов'янському будинку була віддана домашнього начиння. Половнікі, глиняний посуд, дерев'яні ложки та тарілки можуть служити як прикрасою кухні, так і за своїм прямим призначенням. До того ж, наші предки багато прикрашали свої будинки мереживом і вишивкою. Напевно, виникає питання, як вписати всі ці предмети інтер'єру в оселі сучасної людини? Наприклад, як буде виглядати телевізор серед дерев'яних меблів і давньоруської начиння? Експерти вважають, що при грамотній організації деталей у просторі український стиль можливо відтворити і в міській квартирі, і в заміському будинку. А для того, щоб внести внесок у відродження національних традицій, досить буде використовувати окремі предмети, стилізовані під старовину.

Українські особливості
Наші предки намагалися побудувати свій будинок на березі річки. Адже вона була перш за все духовним початком. Традиційний український будинок пройшов довгий і важкий шлях розвитку, виявивши глибинне рівність з житлом східнослов'янських, а частково й западнославянскіх народів. На сьогоднішній день це асоціація з "білим домом", що знаходиться біля вишневого саду або клумб з квітами. Особливість внутрішнього планування українського житла пов'язана з певними обрядами і деякими предметами: піччю, столом, лавамі, жердини-полками.

Предметом особливого шанування був стіл. При продажу будинку стіл обов'язково передавали новому власнику. Його рухали зазвичай тільки при здійсненні деяких обрядів, наприклад, весілля чи похорон. Тоді проводили ритуальний обхід столу або обносілі навколо нього новонародженого. Стіл був як початкової, так і кінцевою точкою будь-якого шляху. Його цілували перед далекої дорогою і після повернення додому.
Більшу частину приміщення займала піч, яка в українському будинку була центром і функціонального, і оберегового, і естетичного вираження. Саме її найбільш ретельно прикрашали - розписували квітами, фігурами тварин і візерунками з символами. У печі готували їжу, на ній спали, в деяких місцях її використовували в якості лазні, переважно з нею була пов'язана народна медицина.

Вона була головним оберегом сім'ї всередині будинку. У печі давалися клятви, у пічного стовпа укладали договору; в подпечье осілась покровитель будинку - домовой. Біля неї розміщувалися ікони, прикрашені рушниками, квітами і зеленню. До того ж, кімнати обов'язково разукрашівалісь вишитим рушниками, доріжками, килимами і настінної розписом. Причому вишивка рушників, якими прикрашали ікони, картини, вікна та двері, була різною, оскільки мала різну обереговую символіку. Зображують на рушник і рушниках ромб, розетки, квадрати символізували сонце, землю, рослини, їм поклонялися як явищ, які дають життя, оберігають від різних бід і злих сил. А ось вироби, вишиті різними нитками, мають певні типи композицій, відрізняються як видом виконання, так і колірною гамою. Найбільша небезпека, вважалося, йшла в приміщення через двері, отже, саме вхід в житло ретельним чином прикрашали магічними знаками. Вони містились і у відповідній вишивці рушників, які підвішували до входу, і в крестиком, проведених крейдою біля дверей та вікон, і в розвішані над дверима домашніми амулет (підкова, часник, різне зілля).

Велике значення в оздобленні будинку надавалося розпису стін, які, як правило, белілісь, а часто і розписуються рослинним орнаментом. Наші предки використовували мотиви давніх, релігійних або суто народних календарних обрядів, причому відтворювати їх фарбами яскравих відтінків.

Оберіг для дому
Людина з найдавніших часів намагався захистити себе і свою оселю від злих духів за допомогою оберегів. Так само він прагнув закликати удачу, прикрашаючи свій будинок знаками і талісманом. Як зазначають респонденти, у сучасному світі відомо чимало символів, якими можна прикрасити і захистити себе та свій сімейний вогнище. Без певних оберегов не обходиться жоден український дім.
Традиція прикрашати оселю оберегами - разукрашеннимі вінками, гірляндами, ложками - бере свій початок ще від давніх слов'янських народів. Люди вірили, що в кожному домі живе домовой, якого потрібно задобрювати, інакше він почне сердиться і шкодити мешканцям. Щоб подобатися свого домового, українці вішали для нього своєрідні подарунки. В Україні подібна традиція існує до сих пір, багато розміщують обереги в будинках з інтер'єрами, зробленими в різних стилях.

Один з найбільш відомих талісманів на удачу - це підкова. Знайти на дорозі підкову непросто, така знахідка символізує велику удачу і гроші. Ця прикмета йде з тих часів, коли коня була найбільшою господарській цінністю. Знайдену підкову вішають над дверима. Згідно з повір'ям, нечиста сила завжди ходить колами і, добіраясь до одного кінця підкови, змушена розвернутися і піти назад.

Також досить часто в будинках є "мішок достатку", висить у житло і наповнювали сімейну чашу багатством і достатком. На цьому обереги обов'язково повинні бути присутнім кукурудза, горох або квасоля, що символізують багатство і достаток у домі, різнотрав'я, що означає довголіття, червоний перець (гаряча любов) та насіння (сімейне щастя). Дзвоник також є оберегом. Він означає жіноче початок і одночасно небесний звід. Як талісман здатний відвести і навіть знищити зло. У більшості традицій він символізує хід часу, а його звук - молитву, весілля і перемогу.
У тих частинах країни, де є ліси, біля входу в будинок вішають оленячі роги, також символізують достаток і силу. В інших районах цю роль виконують декоративні віники з аплікаціями-символами. Подібні віники здавна прикрашалися стрічками, сухоцвіти, горішками, горохом, зернами різних злакових культур. Кожне доповнення мало древній символічний зміст, відповідно до якого воно приносило в будинок багатство, здоров'я, сімейне щастя і пр. Такий віник ставав оберегом дому. А ще його часто давали в руки фігурками-зображенням домового - щоб містив будинок в чистоті, а всю нечисть виметал надвір. Вважалося, що при переїзді на нове місце потрібно обов'язково захопити із собою старий віник, так як домовой переїжджає разом зі своїми господарями.

Кожен оберіг здатний захистити житло від негативного впливу. Він допомагає зробити будинок затишніше, чистіше і світліше. І, звичайно ж, приносить господарям удачу і благополуччя, любов і гармонію. Головне, щоб обереги були "правильними", а не тільки красивими. Найсильніші обереги, на думку респондентів, - це ті, в яких відображається культурну спадщину національних символів, правила та цінності українського народу.

Національний інтер'єр
Головною особливістю українського стилю, за словами респондентів, є простота. У цьому українському домі ніколи не зустрінуться порожні відкриті стіни, на тлі яких виділяються яскраві предмети меблів. Навпаки, пофарбовані у білий тон стіни і стеля тут сприймаються як своєрідне експозиційної простір, на якому і демонструється багатство стародавніх традицій. А адже колір в інтер'єрі - один з найяскравіших виразних засобів, що використовуються в дизайні приміщень. Колірна гамма набагато сильніша, ніж особливості розстановки і дизайн окремих предметів меблів, впливає на самопочуття людини, що знаходиться у кімнаті. Правильно підібраний тон сприяє відпочинку і розслабленню. Так, білий колір означає як самопожертву, так і лідерські позиції, що веде до двоїстої і суперечливої трактуванні в застосуванні білого кольору в українській символіці.

"Важливий елемент для створення справжнього стилю нашого народу - правильно підібрана меблі та аксесуари. Приміром, важко уявити собі будинок, в інтер'єрі якого не використовувалися б предмети та деталі з дерева, - розповідає керівник студії дизайну інтер'єру" Коло "Олександр Корольов. - Ще складніше уявити таке житло в Україні, тому що з давніх-давен слов'яни використовували дерево в якості основного оздоблювального матеріалу ". Та й навіщо собі відмовляти в цьому, адже дерев'яні предмети надають дому затишок і вписуються в будь-який стиль, особливо якщо мова йде про етнічному дизайні.
Важливо пам'ятати, що у кожної породи дерев є свої достоїнства, і підбирати матеріал потрібно згідно з поставленим цілям.

Дуб, який українці використовували багато століть поспіль, дуже міцний і довговічний, тому його застосовують для виготовлення паркету, дверей, сходів, меблів. А от бук, навпаки, податливих матеріал і в распаренном вигляді легко гнеться, тому з нього традиційно роблять предмети зі складними лініями і вигинами. Липа має м'якою деревиною, тому підходить для різьблення і, відповідно, йде на виробництво меблів зі складними візерунками. Сосна одночасно і м'які, і міцна, до того ж це одна з найдешевших порід, тому сосна популярна в якості будівельного матеріалу. До шляхетним порід дерев відносяться горіх, Махагон, палісандр, чорне дерево. Завдяки своїй невибагливість, багатофункціональності, а також відносній дешевизні і доступності вироби з берези ніколи не виходили з моди. Сьогодні деякі фабрики пропонують за допомогою берези зімітувати меблі будь-якого стилю й епохи. Особливо виграшно береза виглядає в паркеті, в поєднанні з іншими породами: дубом, американським горіхом, австрійської грушею, платаном і білим кленом. Таким чином, деревина органічно вписується в "український дім".

"Килими, серветки з ручною вишивкою, панно з дерева та кераміки, декоративні подушки, всілякі обереги, закриваючи стіни, створюють єдиний простір краси, тепла і затишку", - уточнює Олександр Корольов. Серед інших творів українських народних промислів, здатні прикрасити будь-який інтер'єр, варто назвати різьблені дерев'яні ложки та розписні глечики та тарілки, плетені кошики і личаки, вирізані сопілки та українські національні ляльки.

Доповнити подібні аксесуари можна за допомогою національних костюмів, які цілком можуть стати окрасою інтер'єру. Якщо для наших предків вишиту сорочку була невід'ємною частиною гардеробу від самого народження, то сучасні українці в основному купують її в якості подарунка або сувеніра. Частіше за все на українських сорочках-вишиванках можна побачити калину, дуб, грона винограду, троянди, лілії, птахів, символи води, землі й сонця. Калина є деревом українського роду, червоні ягоди калини символізують безсмертя родини. Тому на дівочих і навіть юнацьких сорочках вишивали Калинове грона. Дуб і калина - мотиви, що часто зустрічаються на юнацьких сорочках, вони поєднують в собі символи краси і сили. Символіка винограду відкриває нам радість і красу освіти родини.

Cпорiднене
Дизайн житла з українським національним колоритом | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 5
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.