Попередні статті

Четверг 15-Янв


Воскресенье 28-Дек


Пятница 26-Дек


Воскресенье 30-Ноя


Среда 26-Ноя


Понедельник 24-Ноя


Среда 01-Окт


Пятница 19-Сен


Вторник 16-Сен


Пятница 29-Авг


Понедельник 25-Авг


Воскресенье 24-Авг

«Мені 76 років. Чоловік помер чотири роки тому. Спершу мешкала сама, а впродовж останнього року живу з онукою та її чоловіком. Рада, що вони перебралися домене, бо незатишно одній у квартирі.

 Та й є кому пігулки подати, адже хворіти почала частіше. Не знаю, скільки ще Бог відвів прожити на цьому світі, алехотіла б, щоб після смерті моя квартира дісталася саме внучці Насті. Проте не знаю, як краще зробити: чи заповіт написати, чи подарувати. Кажуть, що в кожному [юзі державі потрібно сплачувати значну суму. А грошей у нас немає: я — пенсіонерка, Настя та її чоловік — студенти. Щоб якось прожити, мусять і навчатись, і підробляти. Однак мусить бути якийсь вихід? Аби отримати цю квартиру, ми з чоловіком по 25 років відпрацювали на заводі. Чому ж тепер онука, яка мене доглядає та підтримує, має платити за неї великі гроші? Не хороми ж хочу їй залишити, а невелику двокімнатну квартиру. Знайомі кажуть, що найліпше це помешкання онуці продати, так нібито доведеться сплатити найменше мито й податок. Та не годиться влаштовувати торги між рідними людьми. Може, юристи «Газети» підкажуть, як це краще зробити.

З повагою львів 'янка Марія Теодорівна ГІоважій».
«Газе воката,;

ної компанії «кватро-кон-салтинг» Остапа Костича допомогти Марії Теодорів-ні розв'язати її проблему.

— У читачки є три способи передачі своєї квартири внучці, - каже Остап Іванович. -Вона може оформити договір дарування, скласти заповіт або укласти договір довічного утримання. У кожного з цих варіантів є свої нюанси. Ми докладно розкажемо про них, а тоді вже Марія Теодорівна вирішить, якому віддати перевагу.

Варіант перший — договір дарування. За цим договором одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому іншій (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Предметом договору дарування може бути квартира. Такий договір обов'язково слід скласти письмово та посвідчити в нотаріуса. Якщо читачка зупиниться на цьому варіанті, то мусить знати: квартира перейде у власність онуки відразу після його підписання і позбавить інших осіб права претендувати на це помешкання. Відтак власниця Марія Теодорівна також уже не матиме жодних прав на нього.

Читачці варто знати ще й таке: особливістю договору дарування є те, що його можна укладати з від-кладальною обставиною, тобто з обов'язком передати дарунок у майбутньому (наприклад, після закінчення вищого навчального закладу, або народження правнука чи правнучки).
Але в разі смерті когось зі сторін, які уклали договір із відкладальною обставиною, договір дарування припиняється.

Щодо витрат, то під час оформлення договору дарування квартири доведеться сплатити мито — 1% вартості майна, податок у розмірі 5% вартості й оплатити послуги нотаріуса. У приватній нотаріальній конторі це коштуватиме приблизно 4 тис. грн.

Варіант другий - заповіт. Його також потрібно укласти в письмовій формі та посвідчити в нотаріуса. Особливістю заповіту є право заповідача передбачити якийсь обов'язок д ля спадкоємця. Скажімо, заповідач може зобов'язати прямого спадкоємця надати право користування квартирою або її частиною іншій онуці чи онукові.

Якщо Марія Теодорівна чи інші читачі, для яких є актуальним схоже питання, зупиняться на другому варіанті, то мусять знати: після смерті власника помешкання неповнолітні або непрацездатні син чи донька або вдова чи вдівець матимуть право на отримання обов'язкової частки у спадщині Навіть якщо заповіт укладено на іншу особу.

Вартість оформлення заповіту обійдеться заповідачеві у приватній нотаріальній конторі від 250 до 500 грн. А після смерті заповідача (при оформленні спадщини) новому власникові квартири дове-платити держмито розмірі 0,5% і 5% податку вартості майна.

Третій варіант - договір довічного утримання. Згідно з цим документом, одна сторона (відчужувач) передає іншій (набувачу) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність. Натомість набувач зобов'язується утримувати або доглядати довічно власника цього майна. В нашому випадку внучка Марії Теодорівни відразу стане власницею квартири, якщо жінка обере цей варіант, але відчужувати її зможе лише після смерті бабусі.

Послуги нотаріуса при укладанні договору довічного утримання обійдуться приблизно в 1400 грн. Окрім цього, державі потрібно сплатити мито — 1% вартості майна - відразу після укладання договору.

Тепер щодо купівлі-иро-дажу помешкання Марії Теодорівни. Звісно, бабуся може продати квартиру внучці, однак остання однаково муситиме сплатити держмито — 1% вартості квартири і податок - 5% вартості. Сторони можуть оцінити вартість квартири. як захочуть, але сума, вказана в договорі купівлі-продажу, не може бути нижчою, ніж зазначена у витязі БТІ. У разі оформлення угоди купівлі-прода-жу також доведеться долучати нотаріуса і, звичайно ж. оплатити його послуги.

Cпорiднене
Квартира для онучки | 0 коментарі | | Створити новий обліковий запис
Думки адміністрації сайту можуть не співпадати із думками коментаторів. Сайт не несе відповідальності за зміст коментарів.

Зараз на сайті
Гості: 2
Нове

Статті

Немає нових статтей

Коментарi останні 2 днів

Немає нових коментарів
 Авторське право © 2009 НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
 Всі торгові марки і авторські права на цій сторінці належать відповідним власникам.